pátek 29. března 2019

Aktualizováno 18.04.2019: Děti z olomouckého Domu dětí a mládeže budou hovořit s astronautem na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Aktualizace informací ke komunikace s ISS

Tak se nám to trochu pokazilo:-( . Podle poslední aktualizace nám přesouvají termín komunikace na úterý 23.4.2019. Dozvěděl jsem se to krátce před půlnocí ze středy na čtvrtek.
Všechny děti z kroužků už mají prázdniny a efektivitu mailové komunikace odhaduju tak na 50%. Na řešení hostů, prostor pro realizaci, pronájem techniky a další detaily máme jeden pracovní den. Pak nastanou velikonoce. Jsem zvědav, kolik lidí po bujarém Velikonočním pondělí trefí k té správné anténě?
Nicméně neklesejte na mysli, ono se to ještě několikrát změní. Zatím čekáme na upřesnění od našeho mentora.

Jakmile budou nové informace , budeme vás informovat.
Zatím se můžete podívat na to , jak se spojení realizuje v Kanadě: https://www.youtube.com/watch?v=93ZXfu5P40gOK2UUJ
Leo Hučín

<---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------->
Na konci dubna naváží děti z olomouckého DDM radiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Pokusí se tak zopakovat úspěšnou akci, která byla v České republice poprvé realizována před třemi lety právě v Olomouci.
Po období plánování a čekání na přidělení termínu se do finále blíží vzdělávací akce, která dětem přiblíží prostředí, ve kterém žijí a pracují astronauti na oběžné dráze.
Projekt před lety nastartovala americká agentura NASA s cílem podpořit zájem o vědu, techniku a vesmír. Studenti a žáci mají šanci pohovořit s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice (dále ISS) a položit jim zvídavé otázky. Možnost kontaktu s ISS byla postupně rozšiřována i mimo Spojené státy a nyní je k dispozici i pro české školy.
Děti navštěvující celkem čtyři různé zájmové kroužky v olomouckém DDM se do projektu zapojily společně s radioklubem OK2KYJ (viz níže). V rámci přípravy byla do náplně kroužků přidána témata týkající se kosmického výzkumu a astronomie. Členové radioklubu dětem také předvedli technické prvky nezbytné pro komunikaci s ISS a doplnili tak znalosti potřebné pro úspěšnou realizaci projektu.
Termín pro spojení byl stanoven na poslední týden v dubnu. Vzhledem ke korekcím dráhy ISS jej bohužel nelze momentálně určit na den přesně. O konkrétním datu budeme informovat okamžitě, jak nám bude přidělen, což by mělo být v první polovině dubna.
Na realizaci projektu se podílí Hanácký radioklub OK2KYJ, především zapůjčením potřebného technického vybavení (radiostanice, antény, zařízení pro sledování ISS a další), které je nutné pro úspěšnou realizaci projektu. V plánu je také propojit mediálně tuto akci s tematicky příbuznou programovou sekcí „Měsíc“ letošního festivalu „Academia Film Olomouc“, který pořádá Univerzita Palackého Olomouc ve stejném termínu. Koordinaci pomáhá zajistit mezinárodní dobrovolnická radioamatérská organizace ARISS. Rozsáhlý a ojedinělý vzdělávací projekt finančně podporuje Magistrát města Olomouce a Hejtmanství olomouckého kraje.

"Jak my, tak i děti z olomouckého DDM se těšíme na možnost přímé komunikace s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Pro všechny, kteří se zajímají o kosmický výzkum a nové technologie, jde o životní zkušenost," říká RNDr Rudolf Bláha, předseda Hanáckého radioklubu OK2KYJ.


Další informace k akci naleznete na stránkách https://www.facebook.com/OK2KYJ/ a http://www.ok2kyj.cz .