úterý 1. srpna 2017

20-té výročí ARISS


V letošním roce slaví organizace ARISS 20-té výročí své činnosti. K připomenutí tohoto výročí zorganizovala ARISS akci, během které byly z paluby ISS na oběžné dráze kolem země vysílány obrázky provozem SSTV. Ve dnech 20. – 24.7.2017 bylo opakovaně vysíláno 12 připravených obrázků které byly věnovány důležitým okamžikům v historii organizace ARISS.

Vysílání bylo realizováno ze servisního modulu v ruské sekci stanice pomocí transceiveru Kenwood TM-D710 s výkonem 25w. Pro příjem signálu pozemní stanicí stačila i jednoduchá anténa. Během vysokých přeletů se daly příjmout dva až tři obrázky. Trochu nevýhodou bylo, že pro naši zeměpisnou polohu vycházely přelety na pozdní noční až brzké ranní hodiny.
   
Nakonec se nám podařilo přijmout všech 12 snímků v dobré kvalitě bez výrazného šumu v obraze. Nejvíce nás zaujal snímek číslo 9, který je věnován školním kontaktům s ISS, které zabezpečuje právě organizace ARISS. Pro zobrazení studentů v průběhu spojení byla na tomto snímku použita, mimo jiné, fotografie z našeho českého spojení s Timothy Peakem. Na snímku jsou dobře patrná loga Města Olomouce a Olomouckého kraje. Vzhledem k tomu, že tyto snímky byly přijímány opravdu po celém světě, jedná se o velmi rozsáhlou propagaci našeho regionu v souvislosti s radioamatérskou činností.
Popis jednotlivých snímků, které byly vysílány, je na adrese:

 Archiv obrázků, které byly přijaty a reportovány naleznete na adrese: http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php
Popřejme tedy organizaci ARISS i všem dobrovolníkům, kteří v ní pracují, mnoho úspěšných akcí a neutuchající nadšení v propagaci amatérského rádia a kosmického výzkumu.