pondělí 3. dubna 2017

Prezentace radioamatérských činností na výstavě For Model 2017

Leo OK2UUJ, mistopředseda radioklubu OK2KYJ, vytvořil zprávu o činnosti radioklubu na výstavě For Model 2017 .

Celá zpráva o činnosti ve formátu PDF - staženíPrezentace radioamatérských činností na výstavě For Model 2017.

     Ve dnech 10.-12.3.2017  se radioklub OK2KYJ prezentoval na výstavě modelářství, sběratelství a zájmových činností s názvem For Model 2017 konané na olomouckém výstavišti. K dispozici jsme měli prostor sdílený s olomouckým Domem dětí a mládeže, ve kterém naši členové vedou elektrotechnické kroužky.   Součástí prezentace byla výstavka radiokomunikační techniky. Jednu polovinu tvořily unikátní historické přístroje převážně vojenského původu, které ze svých sbírek zapůjčil Milan OK2VWF. Druhá polovina výstavky obsahovala zařízení pro radioamatéry vyráběná v zahraničí (ICOM, YAESU), zařízení vyráběná v bývalé ČSSR/ČSFR (R2CW, BMT226, Otava) ale také zařízení, která si radioamatéři dokáží vyrobit sami (TRX 70cm, TRVR 23cm, TRVR 3cm).


    Na výstavním stánku radioklubu byl nainstalován AZ/EL rotátor s anténou a společně s fotografiemi na doprovodných panelech připomínaly úspěšnou akci realizovanou v minulém roce – komunikaci s astronautem na mezinárodní kosmické stanici ISS.


   Velké pozornosti návštěvníků se těšil fyzikální pokus s Lecherovým vedením, pomocí kterého členové radioklubu demonstrovali rozložení energie v okolí vedení v různých situacích (otevřené, zkratované, zakončené charakteristickou impedancí) a postup zjištění vlnové délky vysílaného signálu.


    V další části byly prezentovány digitální druhy provozu. Během celé výstavy byl v provozu DATV přenos obrazu z jiného výstavního stánku. Přenos probíhal na frekvenci 2395MHz protokolem DVB-S s výkonem 1mW. Dalším digitálním provozem byl příjem signálu RTTY z amatérské meteorologické sondy, která kromě informací o poloze, teplotě, barometrickém tlaku a vlhkosti přenášela také statické obrázky provozem SSDV. Sonda byla umístěna na terase výstavního pavilonu a snímala vystavenou vojenskou techniku a přicházející návštěvníky.