OK0O

OK0O 145,600 MHz, 2W FMN
JN89QQ - Pohořany, 13 km SV z centra Olomouce

NOVINKA 10/2016, počeštění hlášek kontroléru!!!
Děkuji Liborovi OK2ZO za velký díl práce při počeštění mluvených hlášek kontroléru SvxLink.

Aktualizace informací 07.10.2018

možnosti spuštění:
klasicky - 1750 Hz
nově - CTCSS 136,5 Hz
Kontolér poslouchá neumlčený signál z diskriminátoru přijímače a očekává 1750 Hz nebo CTCSS 136,5 Hz pro aktivaci. Po aktivaci jedním ze způsobů kontrolér vyhodnocuje dále přítomnosti VF signálu (SQL) a nebo přítomností CTCSS 136,5 Hz, podle kterých volí cestu signálu Rx1 SQL, nebo Rx2 CTCSS. Stanicím pracujícím přes převaděč signalizuje cestu signálu po ukončení její relace 1 x tečka RX1, 2 x tečka Rx2.
Nyní je SQL nastaven na nízkou úroveň, do převaděče se dostávají i signály bez CTCSS na hranici čitelnosti. V případě přenastavení prahové úrovně SQL RX, bude zvýhodněn průchod signálů obsahujících CTCSS.
Po spadnutí nosné převaděče je ještě 5ti vteřinový interval, během kterého je možné nahodit převaděč pouze nosnou. Po vypršení tohoto časového úseku je potřeba opět nahodit převaděč výše zmíněnými způsoby.

Hlášky kontroléru jsou v češtině a nebo telegraficky CW.
Obecně se předpokládá použití DTMF# jako potvrzení konce řady znaků, např. 5#, 51#, D1#, či samostatně #  pro ukončení modulu.


DTMF:
1# Test modulace formou opakovače, po aktivaci zopakuje každou relaci od otevření SQL po uzavření SQL a následně každou další, až do ukončení modulu příkazem DTMF#. Příkaz 1# tedy aktivuje modul "parrot" a ten je funkční do té doby, než se deaktivuje buďto DTMF# a nebo vyprší neaktivitou "timeout".

* Hlasová informace o převaděči (angl.), nevyžaduje #.

3# Venkovní teplota funkce mimo provoz!!!


5# METAR informace, po aktivaci modulu je nutný výběr letiště DTMF sekvencí:
1# = LKPR [Praha, V. Havla]
2# = LKBT [Brno Tuřany] 
3# = LKMT [Ostrava, L. Janáčka]
Možné jsou i sekvence 51#, 52#, 53# pro přímou volbu ICAO.
Modul si stáhne METAR řetězec vydávaný metorologickou službou z internetu (např. DTMF3# = LKMT 072100Z 36003KT 9999 SCT048 08/05 Q1017 NOSIG) a řetězec v rámci svých možností převede do mluveného slova. 

Deaktivace modulu je DTMF#, nebo "timeout". LKPR, LKBT, LKMT jsou ICAO kódy letišť a jejich aktuální METAR hlášení  jsou dostupná přes internet (nebo např. QRG 125,525 AM, offset +-5KHz).Převaděč je koncipován jako "místní" s požadovaným zvýhodněným směrem jih-severozápad.
Umožňuje provoz z ruční radiostanice z Olomouce.
Převaděč je vybaven solárním záložním napájecím zdrojem.
Převaděč není v provozu během VKV závodů.

V současné době je převaděč převážně využíván v ranních hodinách, kdy se pravidelně od 8:15 místního času svolává ranní meteo-kroužek.linky:
https://www.raspberrypi.org/
http://www.svxlink.org/
http://meteo.rlp.cz/
http://svxlink.sourceforge.net/man/man5/svxlink.conf.5.html


Martin
OK2GMO